Committees of the Board of County Commissioners

ADULT ORIENTED ESTABLISHMENT CONTROL BOARD

Steve Guntherberg
Randy Bradford
Donny Ogle
Stephanie Britt
Mark Mitchell
Tommy Halcomb (at large)

AGRICULTURAL COMMITTEE

Amanda Biles
Mark Mitchell
Ricky Bryant
Cole Smith
Gail Corder
Jimmy McAlister
Tori Young

AIRPORT AUTHORITY

Jack Towry
Walter Shurden

ARDMORE/GILES/LINCOLN INDUS DEVELOPMENT BD

Steve Graham
John Bayless
Linda Keith

AUDIT COMMITTEE

Tori Young
David Sanders
Ben Brown
Randy Bradford
Darren Walker

BEER BOARD

Darren Holland
Roger Martinez, Jr
Darren Walker

BOARD OF EQUALIZATION

Sam Ezell
Eulus Quick
Lisa Hardiman
Lloyd Steelman
Blake Copple

BUDGET COMMITTEE

Steve Graham
Grady Reavis
Ricky Bryant
Kate Guin
Doug Cunningham
Shirley Dangerfield
Randy Bradford
Donny Ogle

BUFFALO RIVER REGIONAL BOARD

Vicky Hamilton
Sandi Bradford

CHAMBER OF COMMERCE

Mark Mitchell

DELINQUENT TAX SALE CMMTE

Ben Brown
Kate Guin
Doug Cunningham
Charles Hunter
County Mayor Newman
Coterminous
Road Superintendent Tim Gill
Coterminous
School Superintendent Bill Heath
Coterminous

E911 BOARD

Bob Jones
Billy G Gray
Richard Wright
Eddie Hall
Doug Campbell
Robert Strope
Joe Young
Murray Blackwelder
Coteminous
Richard Howell
Coteminous
Coby Moon
Coteminous

EDUCATION/WORKFORCE COMM

FOR LC 3 THREE STAR PROGRAM
Dr. Bill Heath
Dr. Janie Wilson
Mark Clark
Kaye Cowley
Lisa Creson
Brad Luna
Bridget Jones
Eric Jones
Kate Killebrew
Ron Perrin
Diane Buchanan
Garth Garris
Ben Brown

FAYETTEVILLE MAIN ST BOARD

AS OF JAN 2015
Stephanie Britt
County Representative
Violet Harry
City Representative

FINANCIAL MANAGEMENT

Charles Hunter
Ben Brown
Kate Guin
Doug Cunningham
County Mayor Bill Newman
Coterminous
Road Superintendent Tim Gill
Coterminous
School Superintendent Bill Heath
Coterminous

FIRE/EMA

Ricky Bryant
Glen Douglas
Steve Spray
Stephanie Britt
Tori Young

HEALTH FACILITIES

Donny Ogle
John Thorpe
Anthony Taylor
Dr. Bill Edwards
David Sanders
Jack Atchley
Dr. Theresa Morrison

ISWA

Pat Haynes
A J Williams

INDUSTRIAL COORDINATING

Doug Cunningham
Ronald Jean
Steve Graham

JOINT INDUSTRIAL DEVELOPMENT

Bonnie Hereford
Rick Head
Will Thomas
Jack Marsh
Michael Dempsey
Eric Reynolds
Russ Dixson

JUDICIAL COMMISSIONERS

Ernie Morgan
Randall Slayton
Brian Rutledge

LAW ENFORCEMENT

Steve Guntherberg
Steve Spray
Kate Guin
Stephanie Britt
Glen Douglas

LIBRARY BOARD

Shirley Dangerfield,
Co Comm
Leslie A Copeland
Co
Audra Bradford
Co
Anna Catherine Osteen
Co
Shawnta Fulton
Ci
Anita Johnson
Co
Rachel Martinez
Ci Alderman

LINCOLN COUNTY BOARD OF PUBLIC UTILITIES

Josh Buchanan
Will Hamilton
Jack Fowler
Mark Bolden
Jason Parks

LINCOLN COUNTY ETHICS

David Sanders
Randy Bradford
Shirley Dangerfield
Darren Walker
Ron Mahal

LINCOLN COUNTY PLANNING

Bruce Tanner
Chair
Amanda Hazelbaker
Roy Butler
Benton Barnes
Tom Ward
Samantha Jennings
Paul Braden
Tony Brown
Charles Hunter
Grady Reavis
Mike Hyde
Bill Newman
Coterminous 

PARKS & RECREATION

Darren Walker
Stephanie Britt
Glen Douglas

PERSONNEL

Tori Young
Ricky Bryant
Kate Guin
Ben Brown
Randy Bradford

RECORDS COMMITTEE

Judge Andy Myrick
Clarke Waggoner
Randy Delap
Jack Towry
Phyllis F. Counts
Mark Mitchell
Sherrie Tomerlin

ROAD COMMITTEE

Glen Douglas
Charles Hunter
Darren Holland
Steve Spray
Steve Guntherberg

RULES & LEGISLATIVE

Roger Martinez, Jr
Charles Hunter
Jack Atchley
Steve Spray
Darren Walker

SICK LEAVE

Kate Guin

SOLID WASTE

Doug Cunningham
Ronald Jean
Jack Atchley
Steve Guntherberg
Anthony Taylor

TAX RELIEF

Bill Newman
County Mayor
CONTERMINOUS
Mary J Porter
Trustee
CONTERMINOUS
Paul Braden
Property Assessor
CONTERMINOUS
Cole Bradford
Finance Director
CONTERMINOUS
Shirley Dangerfield
Commissioner
Anthony Taylor
Commissioner

THREE STAR HOUSING

Randy Delap
Betty Creson
Brenda Roles

ZONING APPEALS BOARD

Glenn Oldham
David Sanders
Paul Braden
Associate Member
Ronald Jean
Chair
Roy Butler
Co-Chair